SOCIAL MEDIA

БлогМас ден 25: "Емили во Париз" сезона 2

December 25, 2021

 

Драги мои, добредојдовте во последниот ден од БлогМас!

Сеуште не ми се верува дека ова е крајот на нашата предновогодишна дружба.

Пред да почнам со пишување на објавата за денес би сакала да ви се заблагодарам за огромната поддршка која ја добив за овогодинешниот БлогМас предизвик од сите вас.

Не можам да ви опишам колку многу ми значи што ги читавте моите објави и што постојано ги споделувавте и ми кажувавте колку многу ви се допаѓаат и колку многу уживате во мојот стил на пишување.

Уште еднаш ВИ БЛАГОДАРАМ за се и ви посакувам Среќни Новогодишни и Божиќни празници!

🎄🎄🎄🎄🎄🎄🎄🎄🎄🎄🎄🎄🎄🎄🎄🎄🎄🎄🎄🎄🎄🎄🎄🎄🎄🎄🎄🎄Штотуку ја завршив целосно втората сезона од мега популарната серија на Нетфликс - "Емили во Париз" па решив за крај на овој БлогМас да споделам што мислам за неа.

БлогМас ден 19: Поддршка за нашите Зелени Сили!

December 19, 2021


Драги мои, добредојдовте во БлогМас ден 19.

Сигурна сум дека повеќето од вас слушнале за нашите овогодишни претставници на Јуниорскиот Евросонг, но и да не сте слушнале, сега ќе ве информирам накратко за се 😊Ни преостанува уште половина час до почетокот на Јуниорскиот Евросонг во кој можете да гласате онлајн и да ги поддржите нашите Зелени Сили (Green Forces) од детсиот серијал "Дајте Музика" и тоа можете да го сторите на овој линк, целосно бесплатно: https://vote.junioreurovision.tv/

БлогМас ден 18: Гарние 15 мин. sheet маски

December 18, 2021

Драги мои, ситно броиме до крајот на овој БлогМас предизвик, па сакам да ви посакам добре дојде во БлогМас ден 18 пост.

Зимата веќе настапи со полна пареа и со нејзе донесе и минусни температури, па така мислам дека и добро знаете што следно ќе ви кажам.

Ова е најдоброто време за да започнете да му посветувате повеќе внимание на вашето лице и да му ја дадете дополнителнтаа љубов која ја заслужува.

Па во духот на негата, денес ќе зборуваме за неверојатните 15 минутни sheet маски од Гарние!


Искрено, ги купувам овие маски веќе долго време и се колнам дека изгледам ко да сум некој опседнат собирач на маски од Гарние 😂

БлогМас ден 17: Естее Лодер Advanced Night Repair серум

December 17, 2021

Драги мои, добре дојдовте во БлогМас ден 17. Денеска сме тука да зборуваме за добро познатиот серум на Естее Лодер по име Advanced Night Repair.
Овој серум со години е број еден продаван серум во светот и дефинитивно е вистински култен производ за нега на кожата.

Со оглед на тоа што овој производ е права класика, чудно е кога ќе помислам дека никогаш порано не сум го пробала, но да бидам искрена тоа најмногу се должи на фактот што цената на овој серум е безобразно скапа.

The BlogMas Switch ден 16: Топ 10 производи за шминка за 2021 година

December 16, 2021

Здраво дечки,

Не е Лори денес тука, туку јас, Бојана, авторот на блогот www.getonmymirror.com. Со Лори дојдовме на супер идеја да направиме еден BLOGMAS SWITCH и да ја освежиме енергијата на нашите блогови.
Размислував на која тема да пишувам, и некако логично ми дојде со вас да споделам по еден производ од сите чекори кои ги користам за да ја креирам мојата секојдневна шминка, а кој се издвоил како еден од омилените изминатата година.

БлогМас ден 15: Лореал Hydra Genius алое вода

December 15, 2021


Драги мои, добредојде во БлогМас ден 15!

Денес сме тука да зборуваме за еден од моите омилени производи кога станува збор за грижа на кожата и одржување на истата хидрирана. Поконкретно зборувам за прекрасната алое вода од Лореал наречена Hydra Genius.


Доколку сакате да ги дознаете моите размислувања за овој произовод, тогаш продолжете да читате.

БлогМас ден 14: Мојата омилена Есенс течна пудра

December 14, 2021


Драги мои, добредојдовте во БлогМас ден 14 😊

За денес се одлучив да ви напишам една кратка рецензија за мојата омилена течна пудра, од кој друг ако не од Есенс Козметикс.


Минатата година Есенс Козметикс лансираше нова течна пудра која само што стигна во нашите дрогерии веднаш отидов и ја купив за да ја испробам.

БлогМас ден 13: Мојот омилен Есенс хајлајтер

December 13, 2021


Драги мои, добредојдовте во БлогМас ден 13!

Мора да признаам дека полека, но сигурно почнувам да го чувствувам оној познат burn out од кој сите Јутубери се жалат штом стигнат до половина на ВлогМас периодот.

Луѓе... и со право се жалат. ВлогМас како и БлогМас како предизвик претставува еден голем притисок на сите кои се нафаќаат да го прават, па не ретко многумина почнуваат на пола да се откажуваат. Годинава, за разлика од претходните 2, ќе го терам овој БлогМас до крај! Па што сака нека биде 😁

Можеби ќе доцнам со објавување поради работни обврски, но ви ветувам дека ќе имате можност КОНЕЧНО да прочитате комплетни 25 БлогМас објави оваа година.За денес ви спремив една кратка рецензија за мојата омилена хајлајтер палета која е од Есенс Козметикс и се нарекува Choose Your Glow.

БлогМас ден 12: Јас само се шегувам

December 12, 2021

Драги мои, живееме во времиња исполнети со предизвици, предизвици со кои јас лично најдобро се справувам кога ќе им се изнасмеам во фаца.

Па така за денес се решив да ви предложам да погледнете нешто што ќе ве насмее до солзи и ќе ве натера да ги заборавите вашите проблеми барем на 1 час.


Ова Нетфликс стенд ап шоу ми е апсолутен хит кој нуди одлична можност да се ослободите од стресот што се манифестира секојдневно во општеството и ве тера добро да се насмеете на секојдневни апсурди што не опкружуваат сите нас.

БлогМас ден 11: Убиство во Ориент Експрес

December 11, 2021


Драги мои, што велите на тоа да продолжиме онаму каде што застанавме вчера?

Ми причинува посебно задоволство денес да ви зборувам за уште едно, да не речам едно од најпознатите дела на брилијантната Агата Кристи, а тоа е "Убиство во Ориент Експрес".

Ќе пробам накратко да ја доловам оваа книга, бидејќи како и обично со Кристи, верувам дека е најдобро да сте целосно заслепени и да немате идеја што ќе се случува. Би сакала сами да истражувате со вашата лупа и на крај да бидете изненадени кога Поаро детално ќе го наслика решението на случајот!
Па, ајде најпрво да ви дадам еден краток вовед.

БлогМас ден 10: Мистериозниот случај во Стајлс

December 10, 2021

 

Драги мои, добредојдовте во БлогМас ден 10. За денешниот и утрешниот БлогМас пост ви спремив нешто посебно.

Не знам дали повеќето знаете, но еве ќе споделам тука со сите вас и ќе откријам дека сум мега обожавател на писателката Агата Кристи - Кралицата на крими романите и секако омилен лик од нејзините дела ми е симпатичниот, заоблен, низок и мустаќест Белгиски детектив Херкул Поаро.

Низ годините имам прочитано разни Херкул Поаро романи и секој ме оставал подеднакво без здив!

Па така, решив како еден вљубеник во нејзиниот Херкул Поаро серијал на книги да напишам два блог поста со кои ќе и одадам еден вид homage на мојата омилена писателка.Во овој блог пост накратко ќе ви насликам една слика за тоа што треба да очекувате доколку се решите да го прочитате првиот крими роман на Агата Кристи: "Мистериозниот случај во Стајлс".

БлогМас ден 9: Не е „Сексот и градот“ без Саманта.

December 9, 2021

 

Драги мои, добредојдовте во БлогМас ден 9 постот. 

Ве молам доколку се уште не сте ги погледнале првите 2 премиерни епизоди од новиот reboot на добро познатата серија „Сексот и градот“ да не го читате овој блог пост понатаму бидејќи ќе следат неколку спојлери.


Ви благодарам 😊Саманта - жената која беше најгласен борец, не насмеваше, и изјавуваше мудри мисли како што е „Бракот не гарантира среќен крај, туку само еден крај“, ми недостасува премногу бидејќи таа ми беше и до ден денес ми е омилениот лик од серијалот, затоа што Саманта беше целосно, автентично, своја.

БлогМас ден 8: Avon Anew Vitamin C Radiance Maximizing серум

December 8, 2021Драги мои, добредојдовте во БлогМас ден 8. За денес се одлучив да споделам со вас мое видување за еден од најпознатите, ако не и најпознатиот производ кој Авон го има лансирано во задниве неколку години.

Па да започнеме... Спремете се да прочитате многу факти 😁

БлогМас ден 7: Што се случи со "Озборувачката"?

December 7, 2021


Морам да признаам дека негував еден вид внимателен оптимизам кога стануваше збор за овој reboot на "Озборувачка". Одлуката веднаш да се открие идентитетот на Gossip Girl беше интересна, а изборот Озборувачката да биде една одмаздољубива професорка беше според мене ужасна идеја или можеби беше крајно брилијантна? Во никој случај не беше досадна!


Во текот на преостанатите епизоди од иницијалното издание од шест епизоди на првата сезона, сè почна да оди надолу, или барем таков е мојот впечаток. Драги љубители на "Озборувачка", дали сум сама?

БлогМас ден 6: Неколку животни лекции кои ги научив од "The Holiday"

December 6, 2021

Можеби звучи како клише што вака ќе ја започнам воведната реченица за БлогМас ден 6 постот, но сепак ќе пробам.

Се сеќавам како да беше вчера... далечната 2007 година, беше едно жешко лето, а јас и мајка ми бевме седнати во ресторанот Џино на кафе. Наспроти нас на истата маса седеше за мене дотогаш сеуште непознатата професорка по англиски јазик во чие училиште завршив англиски јазик на крајот, но повеќе за тоа некој следен пат.Ајде прво да почнам од почетокот. Имав начуено од мојата мајка дека во Скопје постои училиште за англиски јазик каде професорката секоја година (по желба на учениците кои се спремни и сакаат да одат) води група од ученици на летна школа во Англија, со престој од месец дена, поделени помеѓу Лондон и Бристол.

БлогМас ден 5: Топ 4 Божиќни филмови на Нетфликс за 2021

December 5, 2021


Иако празничните класици како „It's a Wonderful Life“ и „A Christmas Story“ се задолжителни филмови без кои не може да помине овој празничен период од годината, не треба да застанете со божиќната забава тука. 

Нетфликс како и секоја така и оваа година има сè што ви треба за да направите еден божиќен филмски маратон. Ви предлагам да си направите едно убаво топло какао, да ги исклучите сите светла, освен новогодишните сијалички и да се препуштите на празничната магија.Па ајде да видиме кои 4 филмови ви ги издвоив кои треба да ги погледнете за време на оваа празнична сезона!

БлогМас ден 4: Топ 7 подкаст канали за 2021

December 4, 2021

Без разлика дали сте нови во светот на подкасти или барате неколку нови препораки, дојдовте на правото место. 

Подкаст е дигитална аудио снимка достапна на интернет за преземање на компјутер или мобилен уред, вообичаено достапна како серијал, чии нови епизоди можете да ги следите бесплатно доколку се претплатите на подкастот.

Темите на подкастите може да бидат од најразличен карактер како на пример готвење, интервјуа со познати личности, обработка на историски значајни настани, самопомош, културна анализа, мотивација и професионални совети. 

БлогМас ден 3: 5 Јутубери чија ВлогМас приказна треба да ја следите

December 3, 2021

Декември е најубавиот месец за гледање посебно квалитетна содржина на сите Јутуб канали кои ги следите.


Како и секоја година така и оваа многу од Јутуберите се одлучуваат да снимаат предновогодишни влогови од 1 па се до 25 декември, т.е. се до католички Божиќ и овој предизвик или подобро кажано концепт е познат како ВлогМас. Влоговите можат да бидат со празнична содржина, но секако и не мора, па многу од Јутуберите кои ги следам снимаат влогови каде го прикажуваат својот секојдневен живот, нивните makeup и skincare рутини итн.

Па доколку сте заинтересирани да следите ВлогМас оваа година би сакала со вас да споделам 5 Јутуб канали кои секоја година за време на ВлогМас што би рекле Србите "покидају" 😁

БлогМас ден 2: Neutrogena мини haul

December 2, 2021Драги мои, добредојдовте во БлогМас ден 2!

Пред неколку часа конечно ја добив долго очекуваната пратка од 4all.mk која ја направив за време на Black Friday акцијата и секако ми дојде идеја да ве прашам на инста стори дали можеби сакате да направам еден мини haul со производите кои ми пристигнаа.Па ајде да направам еден краток вовед за брендот пред да ви покажам што купив.

БлогМас ден 1: Vichy Minéral 89 Booster

December 1, 2021
И после речиси 90 години овој популарен бренд се уште ја остварува својата мисија, а тоа е да им помога на жените да се грижат за својата кожа.

Виши е познат во светот по уникатната формула на своите производи кои ги користат својствата на термалната вода за да ја негуваат и хидрираат чувствителната кожа. Производите на Виши постигнаа култен статус благодарение на нивните лесни, но сепак длабоко ревитализирачки формули.


Во денешниот прв БлогМас пост, би сакала накратко да ви кажам неколку работи за неодоливиот Vichy Minéral 89 Fortifying and Plumping Daily Booster.