SOCIAL MEDIA

ЕУРОЛИНК ТРЧА!

April 8, 2022


Драги мои,

После долгото паузирање од блогот, денес конечно решив да седнам пред компјутер, да се најавам и да ви пишувам за еден прекрасен, позитивен, спортски настан кој оваа година го слави својот 10-годишен јубилеј.

Секако, зборувам за Авицена женската трка, настан кој секоја година се одржува во организација на Сојуз на Спортови на Скопје, а под покровителство на Град Скопје, каде право на учество имаат сите припаднички на женскиот пол без ограничување на возраст.

20-годишнина на Хари Потер: Враќање во Хогвортс

January 2, 2022


Ме облеа чувство на нешто познато уште од самиот почеток.

Лондон. Tower мостот. Улици украсени за божиќни и новогодишни празници. Такси автомобил. 

Актерите ги добиваат своите писма од Хогвортс, кои всушност се покана која им кажува дека е дојдено времето за повторно обединување. 

Се завршува со снимка од Хогвортс.

Ема Вотсон влегува во големата сала и го прегрнува Том Фелтон.И така, полека, но сигурно, пројавив интерес да дознаам што ќе се случува понатаму.

Lancôme x Emily in Paris

November 28, 2021


Разликата помеѓу американската и француската убавина е лекција што ликот на Лили Колинс, Емили Купер, брзо ја научи во првата сезона на хит шоуто на Нетфликс, "Емили во Париз". Но, додека Купер сè уште се приспособува на својот нов живот во Франција, фановите на шоуто кои се инспирирани да го канализираат парискиот изглед се обезбедени благодарение на луксузниот француски бренд Ланком.


Пред премиерата на втората сезона на серијата, Нетфликс и Ланком објавија дека ќе лансираат лимитирана колекција инспирирана од Градот на светлината и шик изгледот на Парижанките. Оваа соработка помеѓу двата бренда има многу смисла посебно поради фактот што Лили Колинс е долгогодишен амбасадор на брендот Ланком. Со оваа нова колекција, Ланком го слави парискиот joie de vivre и шармот на "Емили во Париз".

Ова е совршен начин да се рекреира таа препознатлива убавина на француската девојка и да се интерпретира на свој начин дома, носејќи им француски гламур и софистицираност на сите жени ширум светот.

"Спенсер" - Рецензија

November 27, 2021

Речиси целосно прикажано од гледна точка на Дајана, „Спенсер“ ја користи својата слобода за да навлезе во матната психологија на вознемирената принцеза. 

Ова претставува уште еден филм за една позната жена фатена во запчаниците на машина под висок притисок.

Филмот започнува со серија спектакуларни кадри од имотот Сандрингам придружени од какофонија на искривени мелодии од композиторот Џони Гринвуд.


Гледаме како на Бадник пристигнува конвој од воени камиони натоварени со сандаци за оружје. Војниците маршираат со сандаците до кујната каде што ги пречекува главниот готвач Дарен Мекгрејди. Но, на наше големо изненадување во секој од сандаците нема автоматски пушки или експлозиви, наместо тоа, тие се полни со извонредни јадења како леден јастог, свеж зеленчук и егзотично овошје. Додека војниците излегуваат, бригадата на готвачи на Мекгрејди влегува и се припрема да започне со подготовките.

Како го толкувам "Ѓаволот носи Прада" на 27 години

November 22, 2021

И по 15 години откако ликот првпат се појави на екранот, Миранда Пристли од „Ѓаволот носи Прада“ сè уште ми е на ум.

Денес, Миранда Пристли се користи во мемиња и написи како пример за лош шеф, а во филмот таа е строг главен уредник на измисленото списание Ранвеј (модна писта), чија улога ја толкува Мерил Стрип.


Миранда е тип на шеф кој бара од своите вработени највисоко ниво на професионализам додека се на работното место. Бара да и биде набавено најновото продолжение на „Хари Потер“ серијалот на книги за нејзините две деца, има тенденција да го окупира целото приватно време на нејзините вработени, и нема да се заблагодари за тоа, бидејќи како што најчесто милува да каже во филмот „Тоа е сè“.

"Knives Out" на Netflix

November 21, 2021

На 85-тиот роденден на ексцентричниот автор на мистерии Харлан Тромби, неговото пошироко семејство се собира во неговиот дом на веселба. Следното утро, Харлан е пронајден мртов, а приватен детектив е ангажиран да ја води истрагата. Во меѓувреме, целото семејство се распаѓа во хистерија. Кој има право на неговото богатство? Кои се околностите на неговата смрт?


Медицинската сестра на Тромби - Марта Кабрера, се појавува како емотивен главен и наративен фокус. Односот со нејзиниот работодавец ја прави клучна алка во истрагата, иако таа во текот на цел филм постојано се заплеткува се подлабоко во мистеријата. Марта е млада девојка со добро срце, наметлива и нешто најчудно и најсмешно кај неа е што има тенденција да повраќа секогаш кога кажува лага, налик Пинокио на Џепето. Марта можеби е најблиску до тридимензионален лик на шаховската табла на режисерот Џонсон, но и остатокот од актерската екипа е доста чудна и полна со маани и мотиви за убиство.

Ни треба ли Jade Roller?

November 2, 2021

Многумина можеби не се запознаени со овој факт, но jade roller-от се користи со векови за затегнување, масажа и одржување на кожата во Кина, а во последниве неколку години посебно се здоби со популарност и сега е дел од многу beauty рутини низ цел свет.Сепак, и покрај раскошната историја на ролерот, ефикасноста на оваа алатката е сеуште под знак прашалник.


ШТО Е  JADE ROLLER?

Тоа е алатка која со векови ја користеле кинеските царици и императори. Ова претставувало еден од нивните патишта до "фонтаната на младоста", и е ритуал кој повеќе не е привилегија само за богатите. Сè уште многумина во Азија го користат ролерот и денес тој претставува главно помагало кое ја надополнува нивната рутина за нега на кожата.

Ролерите кои масовно се продаваат не секогаш се направени од жад и најчесто ќе забележите дека се направени од розов кварц, аметист или други полускапоцени камења, но без разлика на ова сите тие ја вршат истата функција. Како што сугерира името, лесно го "ролате" преку кожата ролерот за да ги уживате неговите бенефити. Оваа алатка е дизајнирана да се користи по целото лице, врат и деколте.


ЗОШТО ВИ ПОТРЕБЕН  JADE ROLLER?

Ролерот се користи за измазнување на фините линии и брчки, a поради благиот притисок кој го прави на кожата исто така помага да се стимулира циркулацијата на крвта во пределот на лицето притоа олеснувајќи ја мускулната напнатост. Движењата на ролерот исто така можат да помогнат во стимулирање на лимфна дренажа. Ова ќе го исцеди вишокот токсини, ќе ги смали отоците оставајќи ја кожата потонирана и подигната.

Се што до сега знаеме за "Спенсер"

November 1, 2021

Кога се објави веста дека Кристен Стјуарт ќе ја толкува улогата на принцезата Дајана во новиот филм "Спенсер", многумина беа зачудени за изборот на актерка, но сега кога почнаа да се појавуваат фотографии од Стјуарт во костими, се чини јасно дека актерката претрпе голема трансформација за улогата.
Еве се што знаеме досега за филмот "Спенсер"

Дејството на филмот е сместено во декември 1991 година, една година пред Чарлс и Дајана да ја обелоденат веста за нивната разделба пред светот. Прикажан е еден викенд од животот на принцезата Дајана каде таа ги поминува божиќните празници со Кралското семејство на имотот Сандрингам во Норфолк и моментот кога ја носи одлуката да се разведе од принцот Чарлс.